Cold Steel Barong Machete (18.0 Inch 1055 High Carbon Blade) Cor-Ex Sheath 97BAM18S
MANUFACTURER: Cold Steel Knives
SKU:
CS97BAM18S
MPN: 97BAM18S
Our Price:
Its beautifully curved 18 inch leaf shaped blade is made from 1055 Carbon Steel with a baked on, matte black finish to aid in rust resistance, and each Barong comes complete with a Cor-Ex sheath for ease of carry and convenience of use.
Cold Steel Knives - 97BAM18S Specifications:
  • Overall Length:
    24.50"
  • Blade Length:
    18.00"
  • Blade Thickness:
    0.11"
  • Blade Material:
  • Blade Style:
    Drop Point
  • Blade Grind:
    Flat
  • Finish:
    Black
  • Edge Type:
    Plain
  • Handle Length:
    6.50"