MANUFACTURER: Columbia River Knife & Tool
SKU:
CRM1614DSFG
MPN: M16-14DSFG
Our Price:
Columbia River Knife & Tool - M16-14DSFG Specifications:
  • Overall Length:
    9.25"
  • Blade Length:
    3.875"
  • Blade Thickness:
    0.14"
  • Blade Material:
    Stainless Steel
  • Hardness:
    58-59 RC
  • Blade Style:
    Tanto
  • Blade Grind:
    Hollow
  • Finish:
    Tan
  • Edge Type:
    Serrated
  • Handle Length:
    5.375"
  • Handle Thickness:
    0.55"